„Woman in Technology”

Chciałabym opisać bardzo ciekawy program mentorski skierowany do kobiet, w którym brałam udział w zeszłym roku.

Ne ten program jak zwykle trafiłam przez przypadek – przeglądając internet, bardziej niż szukając coś konkretnego. Program polegał na stworzeniu w 3 miesiące aplikacji w wybranej technologii, którą przybliżał mentor. Oprócz nauki technologii mentor dawał również wskazówki dotyczące samorealizacji, zakładania i promowania własnej firmy (jeśli taki był cel danej osoby), przebranżowienia się, aplikowania do pracy w IT.

Odkąd zaczęłam pracować w IT – czyli jeszcze na studiach marzył mi się mentor, który wskaże mi najlepsze kierunki rozwoju w IT (tuż po studiach byłam przekonana, że zostanę programistą), skoryguje ew. błędy, które wynikają z tego ze jestem w gruncie rzeczy samoukiem i praktykiem, bardziej niż teoretykiem. Niestety nikt taki się nie trafił, zaś doświadczenie zdobyte w kliku firmach informatycznych oraz jako freelancer pokazało mi naprawdę ciekawe strony pracy jako webmaster, programista, tester, menadżer, administrator.

Jak się tylko nadarzyła okazja do pracy z mentorem, od razu skorzystałam z tej możliwości. Okazało się, że program skierowany jest w ogromnej mierze do kobiet, które chcą się przebranżowić. Ja akurat szukałam w nim bardziej okazji do nauki Androida i możliwości wykorzystania go później w pracy (plan był by go użyć w aplikacji do monitorowania zdalnego systemów opartych o AIX i Ingres) oraz znalezienia nowej ścieżki rozwoju w IT. Okazało się jednak, że moja firma nie jest zainteresowana takim zastosowaniem tej technologii, wiec mój pomysł został przekształcony w edukacyjna grę dla dzieci do nauki alfabetu. Akurat w tym czasie uczyłam moje dzieci w domu liter – poprzez czytanie książeczek, wymyślanie zabaw z użyciem literek (zgadywanie nazw przedmiotów na daną literę, wymienienie 10 wyrazów na daną literę, literowanie słów, rozpoznawanie liter w żelkach witaminowych).

Mój mentor okazał się być człowiekiem naprawdę o wszechstronnej wiedzy – nie tylko z zakresu Androida, Javy, ale również tworzenia gier – silnika matematycznego i fizycznego. Okazał się również bardzo sympatyczny, zaangażowany i wspierający. Dzięki niemu własnie bardzo spodobało mi się tworzenie aplikacji na Androida…może nie najprostsze (dużo osób z mojego otoczenia nadal twierdzi, że poczekają na łatwiejszy sposób niż proponowany przez Google- Android Studio), lecz bardzo wciągające i dające dużo nowych możliwości wykorzystania smartfona;)

Ogromnie polecam ta organizacje – wiem, że aktywnie działają w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i kilku innych miastach Polski. Organizują cotygodniowe lub co 2 tygodniowe spotkania z bardzo ciekawymi wykładami, warsztatami, kursami dotyczącymi programowania, testowania oraz ogólnie pracy w IT dla kobiet.

http://womenintechnology.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.