Jakiego języka programowania warto by się nauczyć?

A tutaj moja subiektywna lista, czego warto by się nauczyć, jeśli chodzi o programowanie…

Zapytajmy najpierw najstarszego eksperta- mojego guru swego czasu:

Poniżej, zaś dość ciekawe zestawienie języków „modnych” w roku 2017:

Języki, które ja bym proponowała to:

Python – język wysokiego poziomu, mający coraz więcej zastosowań – począwszy od testów automatycznych, zaś skończywszy na aplikacjach sandalone.

Perl – język może i stary, ale bardzo prosty w użyciu, pozwalający w prosty sposób przeprowadzać zarówno analizę danych, jak i niskopoziomowe operacje sieciowe – obsługę protokołów sieciowych, pisanie skryptów CGI. Wspiera współbieżność, posiada ogrom bibliotek zewnętrznych.

AngularJS, React, lub jakiś framework do PHP – bo dlaczego by nie pisać aplikacji webowych szybciej…

Java i Primefaces – to połączenie daje naprawdę genialne możliwości, jeśli chodzi o aplikacje webowe dla biznesu. Dzięki bibliotece Primefaces tworzy się w bardzo prosty sposób rozbudowane GUI, które później jest banalne w modyfikacji. Jeśli potrzebujesz wyświetlić duże ilości danych – stronicowanie stosowane w tej bibliotece genialnie ci w tym pomoże.

Scala – jako ciekawa alternatywa do zmęczonych Javą. Świetny język funkcyjny, który oferuje wszystkie możliwości programowania obiektowego. Naprawdę ciekawie o nim opowiada twórca:

 

2 myśli na “Jakiego języka programowania warto by się nauczyć?

  1. W obecnych czasach polecasz uczenie się Perl? Chyba żartujesz sobie. Ten język już dawno umarł. W użyciu funkcjonuje on już tylko na zasadzie „legacy”. Przede wszystkim należy polecić ludziom uczenie się JavaScript, Kotlin, C#, no i obowiązkowo SQL.

    1. No pewnie, ze polecam – do tej pory Perl jest uzywany. Jest genialny jako szybka obrobka tekstow.
      Jezyki o ktorych wspominasz oczywiscie sa warte uczenia-ale majac dobre podstawy ich w try miga sie nauczysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.