Ozoboty – cóż to takiego?

Jakiś czas temu mieliśmy okazję z moim synkiem uczestniczyć w warsztatach programowania minirobotów dla dzieci. Impreza była organizowana przez EduPark w Gdańsku z okazji „Święta Gdańskiej Nauki”.

Warsztaty okazały być się naprawdę bardzo ciekawe i inspirujące. Mój 5letni synek bez żadnych problemów stworzył trasę dla Ozobota, przetestował na nim wszystkie możliwe „komendy” (czyli tak naprawdę mini kody kreskowe) oraz sprawdził jak się Ozobot sprawdza na drodze;)

Druga część warsztatów była trochę trudniejsza – trzeba było zaprogramować robota Edison, który pracuje na prawdziwych kodach kreskowych oraz można go oprogramować w języku python – najbardziej nam się podobały walki sumo robotów.

Kilka słów o samych Ozobotach:

OzoBot rozpoznaje odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podąża ich śladem. Te same komendy można również zaprogramować używając platformy OzoBlockly: po stworzeniu kodu wystarczy przyłożyć OzoBota do monitora, aby przesłać mu kod.

A tu prosty filmik jak to działa:

 

A tu kilka słów o Edisonach:

Robot Edison może być zaprogramowany za pomocą oprogramowania EdWare, które zapewnia wizualne tworzenie kodu za pomocą przeciągania i upuszczania klocków i dobierania ich parematrów. EdWare jest darmowy, otwarty i działa na komputerach z systemem operacyjnym Windows, Mac i Linux.

 

Pierwsze kroki z robotem Edison jest bardzo łatwe. Wystarczy wydrukować kilka kodów kreskowych i puścić robota tak aby je przeczytał. Po odczytaniu kodu paskowego w robocie uaktywnia się wybrany przez użytkownika program.

 

Robot Edison pozwala na podłączanie klocków LEGO ®. Wykorzystując serię LEGO Technics ®, możemy budować programowalne a zarazem realistyczne pojazdy i maszyny. Używając takie części jak – ośki, patyczki, krzyżaki, koła, gąsienice oraz inne łączniki – zamieniamy Edison’a w dowolny model.

 

Robot Edison może poruszać swoją własną drogą, a za pomocą czujników światła podczerwonego, omija przeszkody. Robot może śledzić linię narysowaną na kartce za pomocą czarnego pisaka i podążać jej śladem.

A tu krótki filmik jak to działa:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.