Jest to pierwszy z cyklu postów o ciekawych miastach. Historię każdego miasta, w którym mieszkam dłużej staram się poznać jak najdokładniej się da. Gdańsk znam od dziecka, jakoże się tu urodziłam i wychowałam. Historię tego ponad 1000 letniego, hanzeatyckiego miasta zgłębiam od zawsze. Na starość chyba zostanę przewodnikiem wycieczek;)
Gdańsk był ongiś największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w. był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. To właśnie tutaj odbywają się największe Targi Bursztynu Amberif.
Dewiza Gdańska: łac.Nec temere, nec timide (Ani zuchwale, ani bojaźliwie)
To miasto pamięta – wizytę króla Jana III Sobieskiego, browar prowadzony przez Jana Heweliusza, czasy napoleońskie, strajk w Stoczni Gdańskiej oraz przewodnictwo Lecha Wałęsy, wizytę papieża Jana Pawła II. A z czasów współczesnych – powstanie ECS, Muzeum II Wojny Światowej, gdańskiej „Doliny Krzemowej”;)
Do znanych gdańszczan należą między innymi: Paweł Adamowicz, Lech Bądkowski, Abraham van den Blocke, Izaak van den Blocke, Jan Bernard Bonifacio, Daniel Chodowiecki, Jan Dantyszek, Gabriel Fahrenheit, Daniel Gralath, Günter Grass, Jan Heweliusz, Jakob Kabrun, Bronisław Komorowski, Franciszek Kubacz, Gotfryd Lengnich, Anton Möller, Krzysztof Celestyn Mrongovius, Jerzy Owsiak, Arthur Schopenhauer, Johanna Schopenhauer, Johann Speymann, Jan Strakowski, Jerzy Strakowski, Johann Uphagen, Lech Wałęsa, Brunon Zwarra.
Poniżej zamieszczam kilka ciekawych linków do stron, które przedstawiają to miasto z innej perspektywy.
- Akademia Rzygaczy – strona poświęcona historii Gdańska widzianej oczami pasjonatów, archeologów, konserwatorów. Jak sami o sobie piszą:
” Akademię tworzą ludzie, którzy kochają to Miasto, czują się jego Obywatelami oraz mają poczucie łączności z mieszkańcami Miasta od jego zarania, bez względu na ich pochodzenie i język, jakim się posługiwali.
„
http://web.archive.org/web/20180411195301/http://rzygacz.webd.pl/
2. No i oczywiście Gedanopedia – skarbnica wiedzy wszelakiej o Gdańsku:
3. Strona ze zdjęciami dawnego Gdańska – widać jak się miasto zmieniało w czasie, jakie kultury się mieszały i dlaczego wielu Niemców twierdzi, że Gdańszczanie mówią po niemiecku…
http://www.danzig-online.pl/dziel/gd.html
4. Strona o Stoczni Gdańskiej – szczególnie dla mnie ważnej, bo tu pracował mój dziadek oraz ojciec. Dziadek był dyrektorem w stoczni, zaś ojciec brał udział w strajkach w latach 80tych.
5. A to historia dzielnicy, w której mieszkam obecnie: