Jakoże udało mi się zdobyć trochę doświadczenia w PHP Laravel przy ostatnim projekcie w pracy mogę zrobić krótkie porównanie frameworków:
- Lepsza dokumentacja – CodeIgniter posiada zdecydowanie lepszą dokumentację. Laravel niby ma dokumentację w postaci filmowej – ale naprawdę jak czegoś szybko szukasz to łatwiej znajdziesz w wersji „pisanej” niż filmowej.
- CodeIgniter Jest Plug & Play – Laravel zdecydowanie taki nie jest. Instalacja Laravela w wersji podstawowej zajęła mi 3h! , zaś CodeIgniter – download 15 min i dziekujemy.
- Jest Portable – I z tym nie do końca jest tak, że CodeIgniter jest a Laravel nie. Po prostu CodeIgniter jest „bardziej” portable. Łatwiej go przenieść, szybciej. Ma zdecydowanie mniej plików a rozmiar… bez komentarza .
- Konfiguracja przez konwencje – w przypadku Laravela proporcjonalnie kilka razy więcej ustawień trzeba konfigurować niż w przypadku CodeIgnitera. Dla wielu osób jest to dość znacząca przewaga.
- Szybkość – To niepodważalnie potężna przewaga, albowiem CodeIgniter jest kilkukrotnie szybszy od Laravela! Różnica jest przeogromna!
- Prostota – CodeIgniter jest o niebo prostszy. Praktycznie już pierwszego dnia można mieć działającą aplikacje. Podczas nauki Laravela trzeba spędzić 3 dni na obejrzeniu tutoriali i dopiero tworzy się kod.
- Zero Konfiguracji – Nie do końca, ale CodeIgniter spokojnie będzie działał bez jakiejkolwiek konfiguracji z twojej strony, ewentualnie 1-2 linie do zmiany, tyle!
- Wolność oraz Wsparcie – CodeIgniter jest frameworkiem modułowym, jest jak klocki lego, używasz tego czego chcesz/potrzebujesz, korzystasz ze wszystkiego wedle uznania.
- Całkowicie banalna aktualizacja – Bo czy może być prościej niż po prostu skopiować jeden cały folder i nadpisać wszystkie zmiany? No proszę… No prościej to już się nie da !
- Rozmiar – Laravel w minimalnej formie w momencie pisania tego artykułu ma rozmiar jakichś 80 MB… może nawet więcej. Podczas gdy CodeIgniter zajmuje tylko 2 MB w ogóle.
- Mały – średni dystans – Lepszy na małe i średnie projekty. Szybciej wystartujesz, relatywnie szybko skończysz .
- Cache całych stron – Wielka przewaga, CodeIgniter ma bardzo szybki i potężny cache całych stron! Genialne się to sprawdza w praktyce i jest mega wydajne .
Ja napewno zostanę przy CodeIgniterze -jak na razie jest to chyba najprostszy z frameworków jakich się uczyłam;)
You made some decent points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals
will go along with your views on this site.
Thanks for your comment. Indeed everybody, who tried both frameworks will tell you so. The simpler solution – the simpler maintenance and faster delivery to customer.